Rada Studencka – May 29, 2020

Being a student isn’t always easy. Relationship problems. Teacher problems. Work problems. Life happens. Drop us a line with your questions. Rada Studencka is here to help. Our community is your community, in Polish and in English. You can contact us with the form below or at contact.unicorner@gmail.com

New questions and Rada’s latest round of advice will be posted on Fridays.

I’m going to have an operation soon, but it is scheduled on the exact same day as one of my exams. What can I do? I have been waiting a long time for this operation, so I cannot simply reschedule it for another day, because if I do I would once gain wait for eternity for my turn again.

– May 22, 2020
  • Dear Operation Bound,
    if you contact your instructors and the department head there should be no problem. Health issues are part of student life, and, of course, your health is a priority. You should let people know well in advance. It is not a good idea to not show up at an exam, and then contact people, “Oh, by the way, I meant to tell you…” A professional approach should surely get a professional response. (It’s possible you might even get an instructor visiting you in the hospital…). You should also probably have some kind of official documentation confirming the operation is scheduled. Over the years, many instructors have heard every possible excuse, and, understandably, instructors want to be fair to everyone, including the students who have fully prepared for their exams on that set day. But if the health issue is genuine, there shouldn’t be any issues. We wish you a quick and full recovery.
  • To keep it as simple as possible: rescheduling an exam is easier than rescheduling an operation. That’s the bottom line. Then if you add the fact that this is a valid excuse, the dilemma no longer is a dilemma. Explain the situation to your teacher, show the documentation, and together think of when to take the exam instead. Best of luck to you, both with the operation and the exam!
  • I think there’s only one answer to this. Choose the operation (assuming it wasn’t rescheduled due to the pandemic). If you’re worried about the consequences of not showing up to the exam, you can contact the lecturer now and let them know about your situation (maybe you have a referral which you could include in your message, or a document after the operation which could also serve as a proof). Maybe the lecturer will give you a new date for the exam. I remember when I broke a leg and I was on a sick leave, the lecturers were very understanding and I had no trouble writing the exams on a different date. Health is a priority, and post-operation convalescence can also be a time spent on the revision before the exam 🙂

Jakie macie plany na wakacje? Serio, żarty na bok, co realnego można zaplanować?

– May 22, 2020
  • Z planowaniem w tym roku chyba będzie dość ciężko. Osobiście jeśli miałabym wyjeżdżać poza miejsce swojego zamieszkania wybrałbym jednak wakacje w Polsce. Jak wielu specjalistów podkreśla, sytuacja w związku z pandemią jest dynamiczna i nawet jeśli są prognozy na otwieranie się wielu państw na turystów, to tak samo szybko jak się otwierają granicę, równie szybko mogą się zamknąć (np. gdy wraz z rodziną akurat będziesz wypoczywać). Warto również pomyśleć o objazdówce (jeśli masz taką możliwość) po swoim województwie w myśl zasady: cudze chwalicie, swego nie znacie ;). Być może odkryjesz jakieś magiczne miejsce, lub spojrzysz inaczej na to które już znasz 🙂

  • Szczerze? Nie planuję nic, bo największym odpoczynkiem będzie wyciągnąć giry, bez obowiązków, czy to na kanapie, czy na wsi pod altanką :). Jeśli już, to polecałbym zostać w kraju. Poszukać domku/pokoju na wynajem w jakimś mniej znanym miejscu (mało znane miejsce = mało ludzi = bezpieczniej). Np. domki w Górach Świętokrzyskich. Piękny widok, cisza, spokój, a na pewno taniej niż pod Zakopcem.

  • Drogi Niepewny Wczasowiczu,
    nawet jeśli nie zaleca się ładować do zapełnionego jetliner’a, lecącego do jakiegoś egzotycznego kraju, w czasie pandemii, to nie znaczy że nie ma innych opcji na dobre spędzenie wakacji. Jeśli Twoja rodzina ma działkę, lub masz dostęp do jakiejś, to mogą to być fantastycznie spędzone dwa tygodnie, lub więcej, w wakacyjnej błogości, zwłaszcza w dobrym towarzystwie. Z jakiegoś powodu ludzie nie zaliczają działki jako prawdziwych wczasów; kiedy wielu obcokrajowców zapłaciłoby srogie sumy za możliwość spędzenia tygodnia lub dłużej na pięknej polskiej wsi. Nie daj sobie wmówić, że “prawdziwe” wakacje są na plaży, w górach, czy jakimś egzotycznym kraju. Zabierz ze sobą kilka dobrych książek, dobre buty do chodzenia, trochę wałówki (jeśli możesz, zostaw telefon w domu) i korzystaj. Z innych pomysłów: obozowanie. Jeśli nie spałeś pod namiotem, to nie znasz życia. To kupa frajdy, tak jak mówiłem, zwłaszcza z wyjątkową osobą, lub grupą przyjaciół. Może wycieczka rowerowa? Polskie krajobrazy wzywają! Na pobocznych drogach kryją się prawdziwe perełki, akurat na rower. To też nie lada wysiłek, ale co z tego? Podejmij się wyzwania. Zrób coś kompletnie odmiennego. To może być najlepsze lato dotychczas. Zaplanuj miejsca, w których można spędzić noc. Możesz nawet spać pod namiotem. Dobre wakacje nie muszą kosztować fortuny, a prostota może okazać się najlepsza. Nie martw się. To będzie dobre lato.

May 29, 2020 Questions

#1

Original

I have faced the situation when trying to manage everything in life. I have a lack of energy. How can you be a good student and build a real life outside of the university walls? If choosing between study and work, both are equally important to me, and I don’t know where to make a bigger effort. I really enjoy being a student, every time I come to the university I feel myself young and happy. I meet new, interesting people, do tasks that develop me and my skills are growing. But, on the other hand, work makes me a self-reliable, independent person. I can earn a life by myself, travel, do what I want, and feel free. How do you manage it in your life?

Translated

Znajduję się w sytuacji, w której muszę ogarniać w życiu wszystko. Brakuje mi energii. Jak być dobrym studentem i budować życie poza murami uczelni? Jeśli w wyborze między nauką, a życiem, oba są dla mnie równie ważne, to nie wiem gdzie się bardziej przyłożyć. Bardzo lubię bycie studentem, za każdym razem gdy przychodzę na uczelnię to czuję się młodo i szczęśliwie. Poznaję nowych, ciekawych ludzi, robię zadania które mnie rozwijają i moje umiejętności rosną. Ale z drugiej strony, praca daje mi niezależność. Mogę się sam utrzymać, podróżować, robić co tylko chcę i czuć się wolny. Jak wy to ogarniacie w swoich życiach?

#2

Original

Czy posiadanie pluszaka, jako osoba dorosła, to powód do wstydu? Lubię pluszaki. Raźniej się śpi z miśkiem. Tylko co jak przyjdą znajomi i to zobaczą?

Translated

Should I be ashamed for owning a stuffed animal as an adult? I like them. Sleeping is just merrier with a teddy bear. But what if my friends come over and see it?


New question

If you have a question you’d like to ask, here is the place.