Rada Studencka – May 15, 2020

Being a student isn’t always easy. Relationship problems. Teacher problems. Work problems. Life happens. Drop us a line with your questions. Rada Studencka is here to help. Our community is your community, in Polish and in English. You can contact us with the form below or at contact.unicorner@gmail.com

New questions and Rada’s latest round of advice will be posted on Fridays.

Jak wyjść z friendzone’a?

– May 8, 2020
 • Wyjść. Ty się męczysz, druga strona się męczy, po co to komu. Szkoda życia. Szanujmy się i nie męczmy się nawzajem.
 • Przede wszystkim rozmowa. Musisz się otworzyć i powiedzieć co czujesz. Sygnały mogą nie wystarczyć, a skoro o to pytasz, to pewnie nie jest to coś nowego. A im dłużej się to ciągnie tym gorzej. Rozmowa pozwoli to rozwiązać. W jedną lub w drugą stronę. Tak czy inaczej nie ma co czekać na cud. Idź rozmawiać.
 • Friendzone dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Czasami czujemy sie fantastycznie w towarzystwie tej drugiej osoby, mamy mnóstwo wspólnych tematów, czujemy, że możemy zaufać. Może jesteśmy zabierani na uroczystości typu wesele, a przecież pójscie z kimś na wesele jako osoba towarzysząca musi coś oznaczać! Choć czasem oznacza to tyle, że umiesz się po prostu dobrze bawić. Aż któregoś dnia słyszysz: jesteś wspaniałym przyjacielem/przyjaciółką (tu puszczam muzykę jak z horroru). Jakkolwiek by to nie brzmiało: najprostszym i zarazem najtrudniejszym sposobem jest szczera rozmowa o Twoich uczuciach. Wiem, na samą myśl o tym ściska Cię w żołądku i nie możesz wykrztusić z siebie słowa- to normalne. Zależy Ci na tej osobie i boisz się jej reakcji, a konkretnie odtrącenia, ale zastanów się czy tkwienie w takiej relacji będzie dla Ciebie dobre? A jeśli ta osoba w kimś się zakocha? Będziesz liczyć, że Ci przejdzie? Albo jej/jemu przejdzie? Miesiące będą mijać, a Ty sam/sama skazujesz się na cierpienie. Możliwe jest również, że ta druga osoba odwzajemni Twoje uczucia (nie, nie daje Ci złudnej nadzieji, po prostu dopóki z nim/nią szczerze nie porozmawiasz to też jest możliwe). Różnie ta rozmowa może się potoczyć, ale mimo wszystko życzę Ci do niej odwagi.
 • Drogi Wychodzący z Friendzone’a:
  Kiedy kogoś lubisz, a ta osoba nie zauważa sygnałów, to z pewnością nie lada dylemat. Kto wie jak ta chemia w ogóle działa. Czasami wystarczy tylko się z kimś zapoznać, czuć się dobrze w swoim towarzystwie, a potem popchnąć relację popchnąć relację, bliżej poważnego zainteresowania i romantyzmu. Jeśli jesteś kobietą, to w obecnych czasach nie ma nic złego w tym, żeby kobieta zaprosiła mężczyznę na randkę. Może to wymagać odrobiny odwagi, ale co masz do stracenia? Zacznij od czegoś prostego, jak film, kawa, albo wspólny posiłek. Możesz nawet palić głupa i zaprosić na wspólną naukę, bo kompletnie nie rozumiesz tej gramatyki, czy czego tam. To samo tyczy się chłopaka, którego ciągnie do jakiejś dziewczyny. To samo dotyczy lesbijki albo geja (oczywiście, zakładając że druga strona jest tej samej orientacji). Niektórzy, zwłaszcza w czasach studenckich, nie mają za dużo pewności siebie i mogą nie postrzegać siebie samych jako atrakcyjnych i pociągających dla kogoś innego. Wielu się wstydzi. Niektórzy mogą być jak beton i potrzeba będzie naprawdę mocnego ciosu, żeby usłyszeli romantyczne wołanie. Może być tak, że będzie trzeba trochę się narobić. Ale na dłuższą metę, jeśli zależy Ci na tej osobie, to może to być warte zachodu. Niektórzy są tak skupieni na nauce czy pracy, że zapominają o tym że życie społeczne jest równie ważne i przerwa od nauki czasem może wyjść na dobre. Czasem może będzie trzeba zaryzykować, otworzyć się i być szczerym, wyznać drugiej osobie że ją lubisz i mieć nadzieję że sprawy potoczą się pomyślnie. Inną opcją może być zaproszenie tej osoby na wspólny posiłek. Wspólne gotowanie i wygłupy w kuchni mogą być bardzo romantyczne. Lampka wina też nie zaszkodzi. Oczywiście, ostrożnie z alkoholem. Deser w sypialni może nie być dobrym pomysłem na pierwszej randce. Jasne, że to się zdarza, ale druga osoba raczej bardziej uszanuje powolny przebieg wydarzeń. Powodzenia!

What should I get my mom for Mother’s Day?

– May 8, 2020
 • Anything. Just show her you care about her. If you can’t get her anything, just go and spend some time with her.

 • Can’t go wrong with flowers. You should know which kind she likes. If you don’t, then just follow your gut and ask afterwards, so you’ll know for the next time 😉

 • If a flower shop is open, you can never go wrong with some flowers. Roses are nice, or any kind of bouquet. If she’s a reader, another great gift idea is a book. Books can be expensive, and this is one of those opportunities when a book can be a perfect gift. If you’ve been in regular contact with your mother during this pandemic, making her a special meal would certainly be nice, and spending quality time with her. If there’s a wonderful dish she makes, maybe ask her for a cooking lesson, to learn how to make that special dish of hers, and that time together will be golden. Years from now, you may be extremely happy you took the time to learn how to make some traditional dishes that could be passed on to your children, or other members of a younger generation. Are there some special Polish dishes that you love and you’d like to learn to make? The perfect pierogi? The perfect bigos? No doubt, that would make her feel special.

 • Dear Troubled,
  Everything depends on your mother’s taste. What does she like, or what does she keep talking about? Moms can vary. Some love flowers, other prefer chocolates, and another mother may prefer perfumes or jewellery. This year I’m making my mom a photo book with pictures of the close ones, but she’ll also get yet another orchid to her collection, since she loves receiving flowers for all occasions. Maybe there’s something your mother clearly states that she needs? A voucher to her favourite shop, or a voucher for a massage can be a good idea, or maybe lifting the burden of chores: making dinner or cake for everyone? Although society is now more and more aware that chores are the responsibility of every family member, there might be something specific that you can help your mother with. A book, or watching her favourite movie together as a family, is also an idea. On May 18th, the coffee houses and restaurants are being opened, of course with some restrictions, but maybe this could also be considered? Let’s also remember that we should appreciate mothers always – not only when it’s their day.

May 15, 2020 Questions

#1

Original

Pytanie może głupie, może nie. Czy istnieje skuteczny sposób żeby oduczyć się przeklinania? Obawiam się, że coraz częściej traktuje słowo na “k” jak przecinek, niektórzy rozmówcy wprost zwracają mi na to uwagę. Jak się tego oduczyć gdy tylko soczyste rrrr w słowie na “k” jest w stanie dać upust moim emocjom?

Translated

This may be a stupid question, or not. Is there an effective way to stop cursing? I’m worried that I use the f-word as a comma a little too often and some people call me out on it. How do I stop cursing, if the mighty f-word is the only mean of emotional relief?

#2

Original

After being home for so long, with all these snacks, I may have gained a bit of weight. Not snacking is rather impossible, so what should I do to lose weight (or just not gain anymore…)?

Translated

Po tak długim byciu w domu, z tymi wszystkimi przekąskami, mogło mi się troszkę przytyć. Post na przekąski odpada, więc co mogę zrobić, żeby trochę zrzucić (albo chociaż już nie przybierać…)?


New question

If you have a question you’d like to ask, here is the place.