Rada Studencka – May 8, 2020

Being a student isn’t always easy. Relationship problems. Teacher problems. Work problems. Life happens. Drop us a line with your questions. Rada Studencka is here to help. Our community is your community, in Polish and in English. You can contact us with the form below or at contact.unicorner@gmail.com

New questions and Rada’s latest round of advice will be posted on Fridays.

Some people isolate themselves, some don’t. Why should I not visit my family, if everyone else is travelling freely?

– May 1, 2020
 • Dear Why Should I, this seems to have become a political issue in many places. Understandably, many people are suffering economically. In some cases, people have become desperate, after having lost their jobs. On the other hand, people are forgetting we’re in a pandemic, and, as health experts keep warning, we’re in a dangerous moment, or potentially dangerous. It’s a shame so many people refuse to listen to the experts and cooperate. Perhaps the question you need to ask yourself: How would you feel if a grandparent or some other elderly relative were to be exposed to the coronavirus and were to die from exposure? That’s the bottom line. Would you want that guilt resting on your shoulders? That’s what the health experts are warning about. And there are still so many things we don’t know about the virus, and how it may be mutating. I personally do not always trust doctors. But when you have health expert after health expert repeating the same warnings, in country after country, maybe we should do our best to cooperate. There’s the old saying: Do you want to be part of the solution or part of the problem?
 • Social responsibility is a common discussion topic as of late. The virus is still among us. We can’t see it, but we know it can lay waste to the human body. Self-isolation helps to flatten the cases of infection, to lift the burden off the medical staff, at least for a moment. That would be it for the introduction, but how do you deal with the injustice when someone constantly sees their family and you’re still stuck in your apartment? I’ll be honest, after two months of not seeing my fiance we decided we should meet. He’s been away for two months, working remotely. He came by train, in a mask, keeping the distance from others. This decision was discussed with everyone at home. Of course, I fear my body’s reaction to the virus, but I also know that mental health is important and I can’t just be afraid and wait for the virus to get me. I don’t think I’ll go to the cinema this year, or to the theatre, or even to a restaurant, but I’ll have to learn to function with the virus among us. As of now, there are no movement restrictions, but “if the cases of infected people should rise in two weeks, then it will mean that the loosening of restrictions has allowed the epidemic to grow. Then the government can reintroduce the movement restrictions”. Let’s be careful and not go out when we don’t have to. Let’s follow the guidelines and wear masks. I know it’s not comfortable, especially when it’ll get wormer, but it is necessary. Talk to your close ones, because they’re also important, and decide together.
 • Comparison is not a good way of living your life. Don’t take my word for it, listen to the Roman Emperor: ““How much time he gains who does not look to see what his neighbour says or does or thinks, but only at what he does himself, to make it just and holy.”
  But in all seriousness, don’t act stupid just cause someone else does. Be smart, even if you’re the only one.

Jak często pijecie? Czasami mam wrażenie, że piję zbyt często i źle się z tym czuję, ale z drugiej strony nie wydaje mi się, żebym odbiegał od normy. Oczywiście mówimy tu o paru razach na tydzień (nie, nie siedmiu).

– May 1, 2020
 • Drogi Zaniepokojony,
  Temat alkoholu, tudzież ilości wypijanego na tygodniu alkoholu to kwestia dla każdego indywidualna. Jeśli o mnie chodzi, czasem raz w tygodniu wypije butelkę piwa do filmu, a czasem mam miesiąc bez alkoholu. Nie mam tak, że muszę się napić czy też mam potrzebę częstszego picia. Należy pamiętać, że nie istnieją w 100% wiarygodne normy tzw. bezpiecznego picia, ponieważ ryzyko uzależnienia od alkoholu jest indywidualne dla każdej osoby i zależy od szeregu charakterystycznych dla niej.
  Należy podkreślić, że nawet „niewielka” ilość alkoholu wypijana często lub coraz częściej może stać się źródłem uzależnienia lub może być jego przejawem.
  Mam kolegę który wypija ponad 20 piw tygodniowo i nie widzi w tym żadnego problemu, bo przecież to tylko piwo. Odpowiedz sobie w jakich sytuacjach sięgasz po alkohol, co pijesz i w jakich ilościach? Jeśli jesteś zaniepokojony lub masz wątpliwości co do swojego picia najlepiej będzie porozmawiać o tym ze specjalistą.
  “Możemy natomiast mówić o ilości wypijanego alkoholu, której towarzyszy tzw. małe ryzyko uzależnienia. Dla kobiet to dwie, a dla mężczyzn cztery tzw. standardowe porcje alkoholu wypijanego codziennie, przez pięć dni w tygodniu, z okresem co najmniej dwóch dni abstynencji (najlepiej dwa dni pod rząd). Standardowa porcja alkoholu to odpowiednik 10 g czystego (100%) alkoholu, co odpowiada mniej więcej 250 ml piwa o mocy 5%, 100 ml wina o mocy 12% czy 30 ml wódki o mocy 40%.”.
  Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj: https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/lista/61871,ryzyko-uzaleznienia-od-alkoholu?fbclid=IwAR2Mkf0vxGmhi8c1_6mhjAcQgM9POLq0PhI6cd23kSyJVbUTpKtoQZRX7qE
 • Drogi Parę Razy na Tydzień, alkohol jest głęboko zakorzeniony w naszej kulturze. Jest też narkotykiem, którego wielu nie chce uznać i zrozumieć. Lampka wina, według niektórych badań, może przynieść korzyści zdrowotne. Ale, niestety, sporo się słyszy o studentach, którzy mieszkają sami i piją do oporu na imprezach i niestety, młodzi ludzie umierali z powodu zatrucia alkoholowego, nie mówiąc o negatywnych skutkach długofalowych, jeśli ktoś będzie kontynuować ciężkie picie. Alkohol powinien być omawiany w programach zdrowotnych dla studentów. Odpowiedzialność jest tu kluczem. Jako osoba dorosła, jeśli masz już wystarczająco dużo lat by pić i chcesz uraczyć się od czasu do czasu piwem, to raczej nie ma w tym problemu. Jeśli pijesz odpowiedzialnie, jeśli ten wybór nie wpływa na Twoją zdolność funkcjonowania w społeczeństwie – czy to w nauce czy pracy – to jest to Twoja decyzja. Jeśli potrzebujesz alkoholu by spotykać się z innymi i prowadzić aktywne życie społeczne, to może czas na odrobinę szczerości. Większość zdecydowanie woli poznać tą prawdziwą osobę, a nie tą, która chowa się za alkoholowym szumem. Alkohol może i dodaje odwagi przy poznawaniu ludzi, zwłaszcza gdy może to mieć podłoże romantyczne, ale ktoś kto jest wiecznie podpity może być męczący. Jeśli czujesz że pijesz zbyt często, to poczytaj więcej na ten temat. Sporo jest materiałów w sieci. I pamiętaj, nie będziesz wiecznie młody/a. Jeśli pijesz za dużo, to szybko się zestarzejesz. Jeśli chcesz dobrze wyglądać, być w formie, prowadzić zdrowe życie seksualne i ogólnie być w dobrym zdrowiu, to na pewno jest to temat z którym trzeba się zapoznać.
 • Jeśli czujesz się z czymś źle, to może to być sygnał, że może da się coś robić lepiej. Jeśli czujesz że pijesz zbyt często, to zrób sobie przerwę. Jeśli abstynencja Ci nie odpowiada, to od czasu do czasu ją przerwij, ale tylko wtedy kiedy masz ochotę, a nie kiedy czujesz potrzebę. Jest ogromna różnica w robieniu czegoś dla przyjemności, a robieniu tej samej czynności z konieczności. Jeśli alkohol to konieczność, to chyba czas na przerwę.

May 8, 2020 Questions

#1

Original

Jak wyjść z friendzone’a?

Translated

How do you get out of friendzone?

#2

Original

What should I get my mom for Mother’s Day?

Translated

Co powinienem dać mamie na Dzień Matki?


New question

If you have a question you’d like to ask, here is the place.