Rada Studencka – April 24, 2020

Being a student isn’t always easy. Relationship problems. Teacher problems. Work problems. Life happens. Drop us a line with your questions. Rada Studencka is here to help. Our community is your community, in Polish and in English. You can contact us with the form below or at contact.unicorner@gmail.com

New questions and Rada’s latest round of advice will be posted on Fridays.

Sytuacja jaka jest na świecie każdy widzi. Pandemia opanowała Ziemię, ale też często nasze myśli, co stanie się jeśli my zachorujemy? Jeśli ktoś z naszych bliskich zachoruje, albo w wyniku choroby umrze? Boję się o siebie, moich najbliższych. Telewizje, gazety przekrzykują się w nagłówkach, wszędzie dostajemy dane kolejnych zachorowań/zgonów z Polski i całego Świata. Kiedy to się skończy? Jak nie zadręczać się w związku z tą całą sytuacją i nie wpadać w panikę? Czy to w ogóle jest możliwe?

– April 17, 2020
  • To prawda, obecnie żyjemy w innej codzienności, często daleko od naszych najbliższych, a co za tym idzie w lęku i stresie o nich oraz ich zdrowie. Niestety na większość zadanych przez Ciebie pytań nie umiem odpowiedzieć. Pamiętaj proszę, że stres, zmęczenie, niepokój i lęk, obniżają naszą odporność, spróbuj znaleźć zajęcie które mimo wszystko w jakiś sposób Cię zrelaksuje. Zapewniam Cię, jest mnóstwo osób które wyzdrowiały, zarówno w Polsce jak i na świecie, tylko niestety tych danych trzeba często szukać samemu, bo informację o śmierci, czy też liczby o kolejnych zakażonych osobach, jakkolwiek brutalnie by to nie brzmiało: lepiej się klikają. Jeśli czujesz, że jesteś przebodźcowana/y tymi złymi informacjami, zrezygnuj na dzień, dwa, a może i tydzień, od czytania gazet, portali internetowych, oglądania telewizji. Jeśli chcesz jednak “oswoić wirusa” poszukaj wywiadów z ekspertami w danej dziedzinie, w sieci jest ich naprawdę dużo. Ważne jest również stosowanie się do zaleceń rządu. Parafrazując klasyka “ten wirus kiedyś musi minąć”. Trzymaj się zdrowo!
  • Strach to naturalna reakcja i jak zapewne wiesz każdy z nas ma tak zwaną dobrą mine do złej gry. Nawet te osoby które wydają się spokojne gdzieś w głębi boją się o swoich bliskich. Wiedz że nikt nie jest w tym sam. Cytując High School Musical: “We’re All In This Together”. Bardzo zachęcam by nikt nie brał na poważnie wszystkiego co ludzie mówią w telewizji lub w internecie. Sytuacja nie jest najlepsza ale trzeba zdać sobie sprawę, że nie wszystkim źródłom informacji można ufać. Takie strony i kanały telewizyjne tylko pogorszają sytuacje. To co teraz powiem zabrzmi trochę banalnie, ale spróbuj pomyśleć o czymś innym. Naprzykład co chcesz zrobić po pandemii? Kogo chcesz odwiedzić? Z kim chcesz się umówić na kawę? Takie proste pytania mogą od razu poprawić nam nastrój!
  • Wiele jest powodów do zmartwień, ale zamarwianie się nie pomoże. Niestety, ludzie umierają i umierać będą. Powinniśmy nabrać dystansu. W wielu krajach, śmierć spowodowana nowotworami lub chorobami serca jest równie liczna, o ile nie liczniejsza. Badania przeprowadzone w Kalifornii wykazały że pustki na ulicach przyczyniły się do drastycznego spadku zgonów spowodowanych wypadkami samochodowymi. Zdecydowana większość zakażonych koronawirusem przeżyje, a ten ważny fakt jest często zapominany. Pandemie już miały miejsce w historii. Niestety, to na nas przypadł zaszczyt jej doświadczenia. Ale to się skończy, a my przeżyjemy. Być może nawet będziemy żyć lepiej niż do tej pory. Czy Ty albo Twój bliski może zostać zakażony? Oczywiście. Możesz też zostać potrącony/a przez samochód, choćby jutro. Czy będziemy się tym zamartwiać? Nie, oczywiście że nie. Życie się toczy i czasem jest okrutnie niesprawiedliwe. Ale jest też piękne, pełne miłości, przyjaźni, związków. Ciesz się życiem, póki je masz. Wyzwania się pojawią. Zawsze. Ale wszystko i tak będzie dobrze. Czytaj wartościowe gazety. Każdy kto się wydziera jest warty wyciszenia. Wiele osób radzi by się odciąć od mediów społecznościowych. Istnieją spokojne, obeznane osoby, eksperci w dziedzinie medycyny – to ich zaleceń słuchajmy. Cieszmy się chwilami spędzonymi z przyjaciółmi i rodziną. A przede wszystkim, bądźmy spokojni.

I don’t feel like anything. I have things to do, but I don’t feel like doing any of it. I will be productive when I’m forced to, but I can’t get myself to do anything out of my own will. How do you find motivation?

– April 17, 2020
  • Dear Unmotivated, it’s normal to put things off, and sometimes that’s healthy. If there are things you want to do, whether it’s tidying the home or doing something creative like a bit of writing or art, take baby steps, one bit at a time. If studying is the issue, or part of it, look over your notes in small time segments. Take a break, enjoy a little chocolate (or some other kind of reward), take a walk, then tell yourself, okay, let’s focus on this for another hour or so, then follow up with another break. If you want to run, you’re not likely to run 10 kilometres on the first try. Start with that one short run down the street. Sure, you may feel like an out-of-shape fool (but the real fools are those who are afraid to try, to get started). Extend the distance a bit the next day, or the day after that, then build up further. Those baby steps will work at any endeavour you want to pursue. That’s how any amateur at whatever pushes themselves to be a pro.
  • I can totally relate to that. My problem is that I am overly passionate. I have so many ideas and so many things I want to do, but after a few days or so I lose the appeal without even trying out what I wanted to do. It took me a while to figure out how to stay motivated. What made it for me were the rewards. So basically reward yourself with something small every single time you will do something that you necessarily did not want to do. Sounds really simple, but trust me it does wonders. 🙂
  • However cheesy (or annoying) this might sound: just do it. Take a step in the right direction. Unfortunately, sitting on a couch, or scrolling Facebook/Instagram achieves nothing. Motivation appears in the very moment you see the first results, even the little ones.
  • “It gets easier. Every day it gets a little easier. But you gotta do it every day. That’s the hard part. But it does get easier” – ending of season 2 of Bojack Horseman.

April 24, 2020 Questions

#1

Original

Polećcie proszę jakąś dobrą komedię. Nie taką która ma być śmieszna, tylko taką która rzeczywiście jest śmieszna. Mogą być starocie.

Translated

Can you recommend any good comedy movie? Not one that’s supposed to be funny, but one that actually is funny. Can be an old one.

#2

Original

Znacie jakieś dobre metody na oszczędzanie? Czasem mam wrazenie, że pieniadze dosłownie uciekaja z konta i okazuje sie, że mam jeszcze za dużo miesiąca pod koniec wypłaty.

Translated

Do you have any good tips for saving money? Sometimes I don’t even know where my money’s gone, and soon enough I’m out of money, and a long way to go until our next pay day.


New question

If you have a question you’d like to ask, here is the place.