Rada Studencka – April 17, 2020

Being a student isn’t always easy. Relationship problems. Teacher problems. Work problems. Life happens. Drop us a line with your questions. Rada Studencka is here to help. Our community is your community, in Polish and in English. You can contact us with the form below or at contact.unicorner@gmail.com

New questions and Rada’s latest round of advice will be posted on Fridays.

Jak nie zwariować w domu? Kolejny dzień w zamknięciu, a końca nie widać…

– April 10, 2020
 • Oj wiem o czym piszesz. Nie jest łatwo: internet obejrzany, wszystkie platformy z serialami/filmami również, książki do przeczytania znikneły, albo właśnie odwrotnie, w dalszym ciągu się piętrzą bo człowieka dopadł marazm i nie ma na czytanie ochoty, a ulubionym ćwiczeniem staje się otwieranie i zamykanie lodówki lub szafki ze słodyczami w poszukiwaniu czegoś dobrego. Do tego dochodzi tęsknota za tymi z którymi nie możemy się zobaczyć, albo zwyczajnie za spacerem do parku/lasu.

  Pamiętaj, że masz prawo do wszystkich emocji jakie w tym momencie pojawiają się w Twojej głowie, nawet kiedy słyszysz “nie narzekaj, bo inni mają gorzej – spójrz na służby medyczne, lub osoby które są pacjentami w szpitalu, a Ty siedzisz w domu i się nudzisz?”.

  Mnie osobiście pomaga planowanie czyli: co zrobię gdy skończy się ta izolacja? Robię też porządki, zarówno te w domu (gruntowne, z odsuwaniem szafek, które dawno nie były odsuwane), jak i porządki na komputerze (katalogowanie zdjęć, usuwanie zbędnych plików). Może spróbuj przemeblować pokój? Może to czas na przejrzenie również szafy i zrobienie wiosennych porządków, albo na sporządzenie stosu książek które są w dobrym stanie, a wiemy, że do nich już nie wrócimy i oddanie ich do jakieś biblioteki/świetlicy wiejskiej/czytelni/domu dziecka? Może warto pomyśleć o zoragnizowaniu oglądania filmu/serialu “online” z kimś bliskim? Ja w ten sposób “spotykam się” ze swoim Narzeczonym. Łączymy się telefonicznie będąc na “słuchawce” i włączamy sobie dany serial u siebie na komputerach. Izolacja może być też sposobem na odkrycie swoich talentów kulinarno/cukierniczych, albo być może na utwierdzeniu się w przekonaniu, że jednak to nie dla nas :).

  Polecam Ci zajrzeć pod ten link który podpowiada 50 pomysłów na nudę. Może wybierzesz sobie coś dla siebie? Pamiętaj jednak, że ciągle jesteśmy w izolacji, a polecany artykuł powstał w 2016 roku. https://andrzejtucholski.pl/2016/50-sposobow-na-nude-co-robic-gdy-nie-ma-co-robic
 • Twoje pytanie dotyczy prawie każdego z nas. Przeczytaj proszę dokładnie zalecenia rządu (które regularnie ulegają zmianie). Wiele osób, prawidłowo, naciska na to żeby “zostać w domu”, ale to nie oznacza zamknięcia na 24/7. 15 kwietnia na stronie Ministerstwa Zdrowia (https://www.gov.pl/web/koronawirus/pytania-i-odpowiedzi), było napisane: “Wychodzenie z domu powinno być ograniczone do absolutnego minimum, a odległość utrzymana od innych pieszych powinna wynosić co najmniej 2 metry”. Krótki spacer, bieg, czy wyjście do sklepu lub z psem – to wszystko jest dozwolone, jeśli zachowujesz odpowiednią odległość (od 16 kwietnia pojawił się również obowiązek noszenia maseczki). Wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia jest zgodnych co do tego że wychodzenie, oraz ćwiczenia, są ważne, dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

  Jest też wiele rzeczy które mogą pomóc spędzić czas w mieszkaniu. Pieczenie chleba, jak i inne zajęcia, stało się bardzo popularne w czasie aktualnego kryzysu. (Ciepły chlebek, prosto z pieca, z masełkiem – niebo w gębie!) Nie było chyba lepszych czasów na eksperymenty kulinarne. Możesz połączyć się z innymi online. Zajęcia jogi, jak i inne rodzaje ćwiczeń, są prowadzone na Zoom’ie. Możesz też zorganizować imprezę na Zoom’ie. Przeczytać tą książkę, którą od dawna chciałeś przeczytać. Niektórzy zalecają też prowadzenie dziennika. Trzymaj się. Przebrniemy przez to.

I have a problem with my parents. They are too caring and they don’t allow me to do what I want. My mum always wants me to do exactly what she thinks will be good for me. She tries to control my life in every area, even interferes in my love life. Is it normal? How can I convince her what she is doing is wrong?

– April 10, 2020
 • Dear Controlled, your parents surely love you and want the best for you, but they need to understand you are now an adult (we’re assuming you’re at least 18, if not older). If you’re old enough to vote, if you’re old enough to die for your country, you’re old enough to have control over your social life, which includes an adult, responsible relationship. If you still live at home, your parents have a right to say when you should be home at night (we’re talking a reasonable time for an adult) and it’s fair to say that if you’re in a sexual relationship, your parents can establish rules that your partner cannot spend the night with you in the family home (at least not in the same bed, although some parents can be quite open and accepting, and that’s cool).

  As much as we want to show that we respect and love our parents, sometimes it’s important to say no, that you have the right to live your own life. It’s healthy. There are stories of people well in their 30s and 40s, and a parent still controls them. There are even sadder stories when an over-protective parent has destroyed opportunities for someone in their 30s or 40s to enter a loving, adult relationship. It can be truly tragic. A good and responsible mother or father knows when it’s time to let go, and let that adult child live their own life.
 • I’m not a professional psychologist, but considering what you wrote, I think your mother is unable to deal with a sense of loneliness, which, perhaps, could be a result of your moving out. There’s a term in psychology called the “Empty nest syndrome”, and mothers are particularly affected, which is associated with a strong notion that a woman’s main task is maternity. Mothers who are not coping well with loneliness tend to develop “toxic” personality traits – they can become possessive or jealous. They interfere with their children’s lives, they want to control every decision, manipulate, and break up relationships. They claim that it’s for your own good, but in fact, they just want to be in control.

  You’re saying that both parents are like that, so I would suggest to talk about your feelings, specific situations when you felt controlled or just felt bad, and asking them if they know what’s the cause of their actions? It may be that they will have a moment of honesty and together you’ll be able to decide what to do, so that you don’t feel controlled, and they don’t feel forced out of your life (which is just my assumption). If, however, the talk won’t change anything and it will just annoy them, keep in mind that there is nothing wrong with seeking professional aid. It may be that a professional will help you understand your parent’s attitude, as well as provide you with advice on how to let them know that what they’re doing is hurting you and pushing you away from them. I know that there’s a lot of talk about therapy and psychologists lately, and it can feel like a “trend”, but please remember that sometimes a complete stranger might be easier to confide in, and seeking help is never a bad thing. I hope you’ll find someone who can help you.

April 17, 2020 Questions

#1

Original

Sytuacja jaka jest na świecie każdy widzi. Pandemia opanowała Ziemię, ale też często nasze myśli, co stanie się jeśli my zachorujemy? Jeśli ktoś z naszych bliskich zachoruje, albo w wyniku choroby umrze? Boję się o siebie, moich najbliższych. Telewizje, gazety przekrzykują się w nagłówkach, wszędzie dostajemy dane kolejnych zachorowań/zgonów z Polski i całego Świata. Kiedy to się skończy? Jak nie zadręczać się w związku z tą całą sytuacją i nie wpadać w panikę? Czy to w ogóle jest możliwe?

Translated

We all see how the world is. The pandemic conquered the Earth, but also our thoughts. What would happen if we get infected? If one of our close ones gets infected, or dies due to infection? I’m worried about myself, and my closest relatives. TV stations, newspapers, they all try to outyell each other in the headlines. We’re getting data on new cases of infection or death from Poland, as well as the whole world. When will this end? How do you not torment yourself with this situation, or panic? Is it even possible?

#2

Original

I don’t feel like anything. I have things to do, but I don’t feel like doing any of it. I will be productive when I’m forced to, but I can’t get myself to do anything out of my own will. How do you find motivation?

Translated

Nic mi się nie chce. Mam co robić, ale nie mam chęci. Będę produktywny jeśli zostanę do tego zmuszony, ale sam z siebie nie potrafię zebrać się do roboty. Jak znaleźć motywację?


New question

If you have a question you’d like to ask, here is the place.