Rada Studencka – March 27, 2020

Being a student isn’t always easy. Relationship problems. Teacher problems. Work problems. Life happens. Drop us a line with your questions. Rada Studencka is here to help. Our community is your community. You can contact us with the form below or at contact.unicorner@gmail.com

#1

Original

Can you admit to having some education gaps and need more time to learn it?

Translated

Czy można przyznać się do braków w edukacji i potrzebowania więcej czasu do nadrobienia?

#2

Original

I have always been interested in working out at the gym and I’ve kept this up for four years. But something started to bother me. Even though I push hard, keeping to a diet, and going to the gym four times a week, I do not gain decent results compared to others. There are many people who think the same way as me and many of us start to think about taking steroids to catch up to those guys who train in less time than us with the help of steroids. I know that steroids are for professionals, but I do not want to stay behind others. What should I do?

Translated

Zawsze interesowała mnie siłownia i ćwiczę od czterech lat. Coś jednak zaczęło mi przeszkadzać. Nawet jeśli daję z siebie wszystko, trzymam dietę i ćwiczę cztery razy w tygodniu, to i tak nie widzę efektów, w porównaniu z innymi. Wielu myśli tak jak ja i wielu zastanawia się nad sterydami, żeby dogonić tych którzy z ich pomocą ćwiczą mniej od nas. Wiem że sterydy są dla zawodowców, ale nie chcę zostać w tyle. Co powinienem zrobić?

New question

If you have a question you’d like to ask, here is the place.